Hoppa till innehållet
Den sista önskningen : berättelser om Geralt av Rivia - Ljudbok - Andrzej Sapkowski

Den sista önskningen : berättelser om Geralt av Rivia

berättelser om Geralt av Rivia

4,4 av 5(1 840 röster)

Bokserie: WITCHER

Kategori: Fantasy

Författare
Andrzej Sapkowski
Uppläsare
Mattias Linderoth
ISBN
9789198616958
Speltid
11 timmar

Stig in i en värld fylld av mörk fantasy och episka strider. Möt Geralt av Rivia, en legendarisk monsterjägare med muterade krafter, i den första delen av den hyllade Witcher-sviten.

Var finns boken?

Finns även som e-bok hos BookBeat

Om boken

Geralt av Rivia, häxkarl och monsterjägare, navigerar genom en värld där mänskligheten lever i ständig fruktan för det som lurar i skuggorna. Med sina speciella förmågor, omfattande träning och två svärd, är han både en räddare och en olycksbådande figur som tar upp kampen mot de vidunder som terroriserar människorna.

Denna novellsamling, som utgör början på Andrzej Sapkowskis bästsäljande Witcher-serie, är en internationell fantasyklassiker som inspirerat både en populär Netflix-serie och ikoniska TV-spel. Boken presenterar sju sammanflätade berättelser där Geralt återhämtar sig efter en strid, samtidigt som hans tidigare äventyr med farliga uppdrag, ödesdigra val och möten med magiker, kungar, häxor och monster rullas upp.

Boken är en introduktion till Witcher-universumet, en värld präglad av mörk fantasy, storslagna strider och minnesvärda karaktärer. Här inleds sagan om Geralt, häxkarlen, och det öde som väntar honom.

Vårt boktips

Denna bok är den perfekta startpunkten för att upptäcka en av de mest inflytelserika fantasyserierna i modern tid, känd för sin komplexa värld och unika karaktärer.

Passar dig som

  • Du som gillar mörk fantasy
  • Du som vill upptäcka ursprunget till Netflix-serien och TV-spelen
  • Du som söker en värld full av monster och magi
  • Du som uppskattar berättelser med episka strider och ödesdigra val

Fler böcker i WITCHER

Böcker du kanske också gillar