
Kvinnor på gränsen till genombrott : grupporträtt av Tidevarvets kvinnor
4,3 av 5(119 röster)
- Författare
- Ulrika Knutson
- Uppläsare
- Ulrika Knutson
- ISBN
- 9789100188863
- Speltid
- 11 timmar
Fördjupa dig i berättelsen om kvinnorna som formade 1920-talets samhällsdebatt och vars idéer är lika aktuella idag. Upptäck en tid av omvälvande förändringar och banbrytande tankar.
Var finns boken?
- 45 dagar gratis

BookBeat
- 60 dagar gratis

Storytel
- 30 dagar gratis

Nextory
- Låna gratis
Låna på biblioteket
Gratis med lånekort
Om boken
Boken skildrar 1920-talet, en period som var omvälvande, särskilt för kvinnor. Idédebatten var livlig och manssamhället utmanades med stor skärpa och entusiasm. Centralt i denna tid fanns Fogelstadgruppen och kvinnorna som verkade kring tidningen Tidevarvet. Dessa kvinnor, som ofta är bortglömda i kulturhistorien, ställde frågor som är relevanta än idag, som hur demokratin hålls levande, personlighetens plats i politiken samt vänskapens, kärlekens och livets mening.
Bland de framstående personerna fanns Elin Wägner, Elisabeth Tamm, Ada Nilsson, Honorine Hermelin, Emilia Fogelklou, Hagar Olsson, Alexandra Kollontay och Siri Derkert. De var författare, journalister, pedagoger och politiker, som alla sökte på olika plan – estetiskt, religiöst, politiskt och privat. Dessa kvinnor beskrivs som djärva, dumdristiga, roliga och inspirerande, samtidigt som de var både nyktra realister och högspända idealister.
Det mest bestående de förmedlar är livsmod, en egenskap som alltid är värdefull.
Vårt boktips
Denna bok lyfter fram bortglömda kvinnliga pionjärer vars tidlösa frågor och mod inspirerar än idag.
Passar dig som
- Du som är intresserad av kvinnohistoria och kvinnokamp
- Du som vill förstå mer om 1920-talets idédebatt
- Du som söker inspiration från historiska personligheter
- Du som uppskattar grupporträtt av starka kvinnor





